PSP 2 Strzegom,
ul. Mickiewicza 2 58-150 Strzegom

+48 74 649 12 99
psp2@strzegom.pl

plcsen
Super User

"Coś się kończy....coś się zaczyna..."

W piątek (09.03.2018 r.) odbyło się spotkanie polsko-czeskie z okazji podsumowania Projektu Interreg V-A. Główną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Zamku Książ. W słonecznej scenerii uczestnicy projektu mieli okazję poznać historyczne zawiłości tego miejsca. Dzieje zamku i losy ich właścicieli, zostały przedstawione w niesłychanie interesujący sposób przez przewodników. Historia zamku odkryła przed nami wiele tajemnic, ale również uświadomiła nam, jak wiele ma ich jeszcze do odkrycia. Na każdym kroku napotykaliśmy znaczące ślady kultury czeskiej. Podziwialiśmy przepiękne dzieła czeskiego malarza A. Schefflera. Otoczenie zamku: dziedziniec, tarasy i ogrody, lśniące w pięknym wiosennym słońcu, przywoływały minione czasy i dawną świetność zamku. Zjawiskową wspaniałość i dostojność tego miejsca obejrzeliśmy na starych fotografiach, które zatrzymały w kadrze czasy świetności Zamku Książ.

Nadszedł czas na podsumowanie całego projektu. Po smacznym obiedzie uczestnicy, opiekunowie oraz zaproszeni goście: burmistrz Z. Suchyta, naczelnik Wydziału Oświaty U. Podsiadły-Szubert oraz dyrektorzy szkoły spotkali się w szkole, aby obejrzeć filmy i zdjęcia, które dokumentowały wszystkie dotychczasowe polsko-czeskie spotkania Projektu Interreg V-A. Czas wspomnień umilił nam koncert piosenek polskich i czeskich w wykonaniu szkolnego chóru i zespołu muzycznego z Filharmonii Sudeckiej. Gorycz rozstania osłodziła nam chwila, w której obdarowaliśmy się prezentami. Wspólne zdjęcia, łzy wzruszenia i obietnica ponownego spotkania. Coś się skończyło..., ale my wierzymy, że zacznie się coś nowego! Czekamy na dalsza współpracę!

Projekt Interreg V-A został zrealizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr 2 w Strzegomiu oraz Zakladni Skola w Horicach. Celem Projektu było wzmocnienie i pogłębianie integracji oraz trwałej współpracy między społeczeństwami Polski i Czech, poszerzenie horyzontów i wiedzy o krajach sąsiedzkich, a także lepsze zrozumienie różnic i podobieństw kulturowych pomiędzy poszczególnymi krajami, wymiana doświadczeń w zakresie kształtowania postaw tolerancji i otwartości poprzez wspólne spotkania i organizację rekreacyjnych, sportowych i edukacyjnych działań, które zintegrują instytucje w obszarze transgranicznym.

 

Super User

W dniu 09.02.2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami: p. Dorotą Mazurek, p. Agnieszką Marczak. P. Ireną Galicą i p. Głowiakiem odwiedzili swoich czeskich przyjaciół w Horzicach.Było to już piąte spotkanie polsko-czeskie w ramach Projektu Interreq V-A. Podczas tej wizyty, uczestnicy Projektu zwiedzili firmę produkującą tradycyjne rurki czeskie -‘Horickie Trubicki’w Miletinie. Uczniowie poznali jak wyrabiane są rurki, w jakich smakach występują, dowiedzieli się ,dlaczego są one tradycją Czech a także próbowali swoich sił w wykonywaniu tych rurek. Następnie, zwiedziliśmy Szkołę Gastronomiczną w Nowej Pace, gdzie mogliśmy poznać tradycyjną kuchnię czeską, jej tradycje, dania główne i ich podstawowe produkty spożywcze , które były przedstawione w postaci krótkiego wykładu i filmu instruktażowego. Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych, na których robiliśmy przekąski, desery takie jak: knedle, kanapki z pastami, placki ziemniaczane, naleśniki, kołacze i bułeczki z makiem i uczyliśmy się dekorować potrawy. Ponadto, mieliśmy okazję spotkać się z vice-mistrzem barmanem Franciszkiem, który uczył nas robić wyśmienite, egzotyczne koktajle oraz pokazał nam techniki i triki barmańskie. Po skończonych warsztatach, nastąpiła prezentacja i degustacja potraw. Uczestnicy ocenili jakość, wygląd i prezentację przygotowanych potraw oraz zostali nagrodzeni medalami, dyplomami i nagrodami za najlepiej wykonane dania. Przepisy przyrządzonych potraw będą umieszczone w utworzonych polsko-czeskich przepisach kulinarnych. Zgromadzone przepisy będą promować dialog międzykulturowy i będą wykorzystywane po obu stronach granicy przez społeczeństwo polskie i czeskie.

 

 
 
Super User

       W dniach 05-06 października bieżącego roku uczniowie szkoły PSP 2 z klas 5-7 wraz z nauczycielką języka angielskiego p. Dorotą Mazurek i innymi nauczycielami: p.Ireną Galicą, p. Agnieszką Marczak i p. Mirosławem Głowiakiem wzięli udział w drugim międzynarodowym spotkaniu z czeskimi uczniami i ich opiekunami w Libercu w ramach Projektu Interreq-VA. Celem tej wizyty było poznawanie miasta Liberec i jego okolic, zwiedzanie kulturalnych i popularnych czeskich miejsc turystycznych. Uczniowie mieli okazję zwiedzić ZOO w Libercu, gdzie na szczególną uwagę zasługiwał „biały tygrys”, który jest symbolem Libereckiego ZOO. Ponadto, uczestnicy Projektu wyjechali na szczyt Jested górską kolejką gondolową, która przyniosła dzieciom ogrom wrażeń. Kolejną atrakcją turystyczną, która podobała się dzieciom najbardziej był IQ Park-Centrum Nauki i Rozrywki, gdzie uczniowie mogli brać udział w różnych warsztatach naukowych oraz zobaczyć i dowiedzieć się różnych ciekawostek ze świata nauki i kultury. Grupa polskich uczniów i ich nauczycieli mogła również zwiedzić szkołę w Horicach. Podsumowaniem tej wizyty było wykonanie przez uczniów polskich i czeskich makiet prezentujących poznane ciekawe i godne zobaczenia miejsca w Libercu i okolic. Pomimo złej pogody, humory dopisywały i sprzyjały owocnej integracji między uczniami polskimi i czeskimi.

Super User

W dniach 20-21 grudnia 2017 r gościliśmy w naszej szkole uczniów i ich opiekunów ze szkoły w Horicach na kolejnym spotkaniu międzynarodowym ramach Projektu Interreq V-A.

Pierwszego dnia nasi goście zwiedzali Hydropolis- Centrum Wiedzy o Wodzie, gdzie byli pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Kolejną atrakcją dla zwiedzających był Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Wrocławskim gdzie można było poczuć magię świąt i czekało moc świątecznych niespodzianek i atrakcji. Dzieci czeskie zachwycały się piękną choinką oraz Grzybkiem Krasnala, gdzie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Chętnie kupowały prezenty świąteczne, pierniki i kosztowały tradycyjnych polskich smaków potraw świątecznych i smakołyków, jak kołacze i czekoladowe pierniki.

Drugiego dnia goście z Czech uczestniczyli w Jasełkach przygotowanych przez naszych uczniów oraz zaprezentowali czeskie piosenki bożonarodzeniowe. Następnie, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, dzięki którym mogli zobaczyć i poznać, jak przygotowuje się typowe potrawy świąteczne: pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony, kompot z suszu. Największą atrakcją dla nich było pieczenie pierniczków. Zwiedzali również Strzegom w atmosferze świątecznej scenerii a nawet podziwiali widoki okolic Strzegomia z Wieży Dziobowej. O godz. 17.00 uczniowie polscy i czescy wraz ze swoimi opiekunami zasiedliśmy  wspólnie do Wigilii polsko-czeskiej, gdzie goście czescy mogli zasmakować typowe polskie potrawy świąteczne, składaliśmy sobie życzenia świąteczne łamiąc się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki oraz obdarowywaliśmy się prezentami pod choinką. Był to dla nas niezapomniany dzień, pełen spokoju, wzajemnego szacunku i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Super User

W dniu 4 czerwca 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie polsko-czeskie w ramach Projektu Interreg V-A na XX Festynie Dziecięcym- imprezie kulturalno-sportowej. Podczas tego spotkania dzieci polskie i czeskie brały udział w rozgrywkach sportowych takich jak: tor przeszkód z użyciem różnych przyrządów (zespołowe i indywidualne) i itp oraz zagrali polsko-czeski mecz piłki nożnej. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji sportowych otrzymali puchary, medale, nagrody rzeczowe i dyplomy.

Uczniowie ze szkoły w Horicach zaprezentowali występ artystyczny w postaci tańca w rytmie country oraz piosenki w języku angielskim w wykonaniu czeskiej uczennicy . Podczas pobytu na Festynie, uczestnicy Projektu Interreg V-A brali aktywny udział w zabawach festynowych oraz w zorganizowanym grillu.

Festyn Dziecięcy popularyzował kulturę trans graniczną poprzez prezentację zespołów ze szkół i przedszkoli strzegomskich i szkoły horickiej. Sportowy charakter działania zrodzi poczucie siły, możliwości osiągnięcia sukcesów i będzie propagował idee zdrowego i sportowego stylu życia. Udział Festynie Dziecięcym to szansa dla całej społeczności na rozwijanie integracji, zainteresowań i umiejętności w różnych formach aktywności.